W Poznaniu, w Parku Naukowo -Technologicznym odbył się drugi, regionalny etap Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. W Polsce Poznań był trzecim miastem obok Gdyni i Warszawy, w którym odbywały się RE(x)-y (regionalne E(x)plory).
Ideą konkursu jest poszukiwanie i wspieranie zdolnych, utalentowanych oraz pomysłowych młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów i ich promocji na arenie międzynarodowej.
Wśród projektów z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych, przygotowanych przez uczniów i studentów, które zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego, do tzw. RE(x)-ów, znalazł się również projekt ucznia II LO Dawida Zagackiego z klasy 2b, zatytułowany „Wpływ fitoncydów roślin czosnkowatych na Paramecium aurelia”.
Etap regionalny dla żadnego z uczestników RE(x)-ów, a w tym również dla Dawida nie był dniem łatwym biorąc pod uwagę fakt, że konkurs trwał 10 godzin w związku z potrójną sesją konkursową. Zadaniem każdego z uczestników była prezentacja swojego projektu przy pomocy wcześniej przygotowanego plakatu. Komisja trzykrotnie przepytywała uczestników z ich projektów, co nie dość że było wyczerpujące to i stresujące.
Park naukowo-technologiczny w Poznaniu stał się nie tylko miejscem konkursu czy rywalizacji ale był też miejscem gdzie młodzi naukowcy mieli możliwość porozmawiania z coachami na temat swoich prac, sposobu ich prezentacji, ale była to też świetna okazja nawiązania nowych znajomości. Nauczyciele oraz merytoryczni opiekunowie, a w tym również opiekunka Dawida Pani Żanna Tyrała-Wierucka, uczestniczyli w panelach dyskusyjnych i warsztatach szkoleniowych.