Dnia 19 marca 2019 roku klasa Ib udała się na wycieczkę na Maltę. Opiekunkami grupy były Panie: Iwona Iwanowska, Marzena Pawlicka i Monika Bieszczak.

Uczestnicy wyprawy spotkali się w Lesznie, na parkingu przy hali Trapez, skąd autokarem udali się na lotnisko we Wrocławiu. Wylot na Maltę był zaplanowany na godzinę 15.55 i przebiegł bez zakłóceń. Wieczorem tego samego dnia uczniowie udali się do rodzin, u których mieli spędzić resztę wyjazdu. U jednej rodziny zamieszkały dwie lub cztery osoby, dzięki czemu licealiści mieli okazję rozmawiać i poznać goszczących ich Maltańczyków. Codziennie uczniowie jedli z nimi śniadanie i kolację oraz rozmawiali o zwyczajach panujących w obu krajach.

  1. dnia uczestnicy wycieczki musieli sprostać wielu wyzwaniom. Między innymi należało dotrzeć na zajęcia języka angielskiego. Szkoła znajdowała się około dwudziestu minut drogi autobusem od miejsca zamieszkania uczniów. Podczas pierwszych lekcji młodzież napisała test, który pomógł ustalić grupy zaawansowania. Przez kolejne dni odbywały się zajęcia, mające na celu rozwijanie umiejętności konwersacji, czytania oraz pisania w języku obcym. Dodatkowo nauczyciele opowiadali o maltańskiej kulturze. Kontakt z angielskim nie kończył się na zajęciach w szkole. Dopiero po zajęciach uczniowie nawiązywali relacje interpersonalne z mieszkańcami i wykorzystywali poznane wcześniej zwroty.

Malta urzekła wszystkich swoim wyglądem. Zdecydowanie jedną z wielu zalet wyspy jest architektura. Budynki w kolorze piaskowca zachwycały uczniów każdego dnia wycieczki. Dodatkowe wrażenie wywierały kolorowe balkony zawieszone na wielu domach. Spacerowanie po krętych, kolorowych uliczkach wprowadzało w zachwyt i skłaniało do uwieczniania pięknego widoku na fotografiach. Morze dopełniało obrazu wyspy, a jednocześnie stanowiło kontrast dla unikalnej zabudowy.

Podczas weekendu nie było zajęć w szkole, więc pierwszoklasiści z Paniami nauczycielkami odwiedzili najważniejsze miejsca na Malcie. W sobotę uczestnicy wycieczki udali się do Mdiny, pierwszej stolicy państwa. Jest również nazywana Miastem Ciszy, ponieważ mieszkają w niej tylko 292 osoby. Choć to tak mała miejscowość, ma niepowtarzalny klimat. Można w niej zobaczyć Katedrę Świętego Pawła i Kościół Karmelitów. Nieopodal Mdiny znajduje się Rabat, a w nim muzeum z katakumbami. Uczniowie mieli samodzielnie zwiedzać oba miasta, aby doskonalić swoją orientację w terenie. Główną atrakcję niedzieli stanowił rejs na sąsiednią wyspę Gozo. Na niej niektórzy śmiałkowie odważyli się wejść do morza, mimo iż temperatura powietrza i wody nie była zachęcająca. Kolejna atrakcja krajobrazowa w postaci klifów, urzekała oryginalnymi kształtami.

Zwieńczeniem wycieczki było otrzymanie przez uczniów certyfikatów, które podsumowały siedmiodniowy kurs języka angielskiego. Ostatniego dnia młodzież pożegnała się z rodzinami goszczącymi i po zakupieniu ostatnich pamiątek udała się na lotnisko. Podróż do Polski odbyła się w przyjemnej atmosferze i bez zakłóceń.

 

Opracowała

Olga Szczepaniak